jesteś tutaj: nf.pl > Praca > Oferta pracy: Mid/Senior C/C++ Developer
Aktualne ogłoszenia na podobnym stanowisku (2):

Mid/Senior C/C++ Developer

pracodawca: TeamQuest Sp. z o.o.
miejsce pracy: Warszawa
dodano: 2018-01-13
Oferta pochodzi z serwisu

Pracodawca.compracodawca.com

Dodaj ogłoszenie »

Wstęp:
TeamQuest jest polską, dynamicznie rozwijającą się firmą, od 10 lat zajmującą się kompleksowymi usługami doradztwa personalnego, w szczególności w rekrutacji specjalistów IT.Poszukujemy obecnie osoby na stanowisko:
Wymagamy:

Wymagania:

  • Good knowledge of C and C++ language
  • Scripting language (python/bash)
  • Familiarity with Linux API
  • Fluent spoken and written english is a must
  • CMake/GNU Make
  • Theoretical knowledge of Docker
  • Continuous integration with Jenkins
  • Basic Linux kernel understanding
  • Familiarity with OpenWRT/LEDE build systems
  • Familiarity with Nordic Semiconductor SoCs family (nRF51/nRF52)
  • Experience in embedded software development (bare-metal)
  • Understanding Bluetooth Low Energy protocol stack

Oferujemy:

  • Attractive salary
  • The opportunity to work in a company with an established position in the market
  • Possibility of partial remote work
  • Flexible contract (B2B, contract of commission, work agreement)
  • Flexible work hours to some extent
  • Small team with friendly atmosphere
  • Work in an interesting, quiet and well-communicated office
  • Trainings and workshops for interested employees

Obowiązki:

  • Writing Linux user space applications in C / C++
  • Writing firmware for nRF51/nRF52 devices
  • Maintaining automation scripts and build environments
  • Developing hardware related production tools
  • Documentation of created solutions

Podobne oferty